Ingen varer
Priserne er inklusiv moms
Fantastiske hvidvine, top-mousserende samt skønne søde vine fra denne spændende kommune i Loire/Nordfrankrig
Domaine Brisebarre er en mindre producent beliggende i det skønne ”Frankrigs Have – Loire”, nærmere betegnet i Vouvray/Touraine.
Det er her Druen Chenin Blanc, som er druen – og kun den. Den har et naturligt meget højt syreniveau, som tydeligt smages i vinene. Når dette kombineres med flot mark- og kælderarbejde og optimale høstbetingelser (som ikke findes hvert år), får man nogle fantastiske vine med en stil af krydrede og delvist søde mandel-nuancer, som sammen med syren giver nogle enestående vine, både tørre, søde, meget søde og mousserende.
Philippe Brisebarre er meget opmærksom på de lokale forhold og traditioner, som han respekterer meget, samtidig med at han prøver at forny sig, så han hele tiden har den nyeste viden og teknologi til rådighed. Vinene kan for manges vedkommende holde i rigtig mange år. Han går meget op i, at produktionen er bæredygtig både af hensyn til miljøet og vinene.
Man siger, at det er i Vouvray, at Atlanterhavsklimaet via Loire-floden mødes med det kontinentale klima, hvilket giver svære klimatiske forhold at arbejde med, men får man det udnyttet optimalt, taler resultaterne for sig selv. Det er her hustets erfaring og viden om vind og vejr er essentielle – smag selv resultatet!
Halv-sød hvidvin. Utrolig balance mellem det søde/eksotiske hen imod syltet kernefrugt og den gode syre, som gør, at den aldrig bliver vammel-sød og klistret.
Vin med uimodståelig fylde og saft. Bliver kun lavet i de bedste år!
Fantastisk kraftfuld mousserende vin med Chenin Blanc's gode fedme, frugt, syre, krydderi og bitre indslag.
Helt enestående! Kun i de allerbedste år lykkes det at lave vin som denne!
Klassisk Chenin Blanc med god eksotisk saftighed blandet med frisk, behagelig syre og indslag af bitre mandler.